Rolety rzymskie obok klasycznych firan i zasłon, to najczęściej wybierane dekoracje okienne. Cechujące się niezwykłą funkcjonalnością i sprawnym działaniem, dały poznać się jako produkt wygodny w codziennym użytkowaniu.

Przygotowane na wymiar, a następnie zawieszone na oknie doskonale spełniają rolę regulatora światła w pomieszczeniu, a jednocześnie są cennym elementem jego wystroju. Urzekają prostą formą oraz jedynym w swoim rodzaju, niebanalnym designem.

Pokój, w którym okna pozbawione są atrakcyjnych osłon, sprawia wrażenie chłodnego i nieprzyjaznego. Przestrzeń jest surowa i zdecydowanie brakuje jej przytulności. Jednym ze sposobów, aby pozytywnie wpłynąć na ten niezbyt przyjemny klimat, jest zmiana wystroju okna.

roleta rzymska z batystu

Rolety rzymskie Śrem

Rolety rzymskie Środa Wlkp

Rolety rzymskie Gostyń

Rolety rzymskie Września

Rolety rzymskie Krotoszyn

Często pojawia się pytanie: czy rolety rzymskie firany są ładną dekoracją okna i czy mogą efektownie odmienić wnętrze? Odpowiedz może być wyłącznie twierdząca, ponieważ to jedne z najbardziej uznanych i modnych typów osłon okiennych. W unikatowy sposób łączą w sobie najlepsze cechy tradycyjnych firan i zasłon z funkcjonalnością rolet. To właśnie dlatego są dla nich ciekawą alternatywą. Z pewnością, gdy zamontujemy je na oknie, pokój zyska wartościową dekorację, która znacząco poprawi panujący w pomieszczeniu klimat.

Rolety rzymskie pierwszym sposobem osłonięcia okna

Przemyślane i dobrze dopasowane do dzisiejszych mieszkań rolety rzymskie ciągle zyskują na popularności, mimo że nie są rozwiązaniem nowym. Śmiało można uznać je za ponadczasowe, ponieważ ich historia sięga starożytności. To wtedy po raz pierwszy pojawiła się potrzeba osłonięcia otworów okiennych. Przymocowany nad oknem kawałek płótna za dnia pomagał ograniczyć nadmiar światła i pyłu dostającego do pomieszczenia z zewnątrz – w nocy skutecznie zapobiegał uciążliwym przeciągom. Obecnie mechanizmy są dopasowane do wymagań i potrzeb dzisiejszych użytkowników, choć  są jedynie modyfikacją klimatycznych osłon sprzed setek lat.

roleta rzymska uszyta z białego batystu Środa Wlkp

Najlepiej, aby zakup nowych rolet rzymskich był poprzedzony precyzyjnym i konkretnym określeniem funkcji jakie mają spełniać. Warto zastanowić się, czy mają być wyłącznie modną ozdobą okien w pokoju, czy oczekujemy również, aby umożliwiały ich całkowite zakrycie.

Jeśli zależy Państwu na zasłanianiu okna, koniecznie należy wtedy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego będą wykonane. Powinien być na tyle gruby i kryjący, aby skutecznie ograniczać dostęp promieni słonecznych do wnętrza. Jest to istotne kryterium, szczególnie gdy okno ma ekspozycję południową i dostaje się przez nie bardzo dużo światła.

Dlaczego warto uszyć rolety rzymskie na wymiar?

Rolety rzymskie oprócz tego, że umożliwiają szybkie zasłanianie i są cenną dekoracją w pokoju, posiadają liczne, dodatkowe zalety. Wypunktujmy zatem największe plusy tego rozwiązania i na tej podstawie spróbujmy ocenić w jakich pomieszczeniach się sprawdzą.

Poniżej znajdą Państwo informacje, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto zdecydować się właśnie na rolety rzymskie?

rolety rzymskie zawieszone na oknie narożnym Poznań

Uniwersalność pozwalająca na swobodne dopasowanie do wnętrza

Atutem stojącym, za wyjątkową popularnością rolet rzymskich, jest bez wątpienia ich uniwersalność. Możliwość wykorzystania ich w każdym rodzaju wnętrz sprawia, że decydują się na nie zarówno osoby ceniące prostotę, jak i te, które lubią bogate zdobienia. Rewelacyjnie komponują się w przestrzeniach:

  • klasycznych
  • w których aranżacja jest nowoczesna
  • w stylu skandynawskim
  • urządzonych w stylu boho

Sporo zależy od rodzaju materiału, jaki zostanie użyty do wykonania rolety, a także od szczegółów estetycznych odpowiednio dopasowanych do pozostałych elementów wyposażenia (doszyte do materiału koronki, atłasowe pasy, frędzle, dżety)

Do klasycznych wnętrz, w których ważnym elementem wystroju są stylowe meble, idealnym rozwiązaniem będzie użycie bogato zdobionych, masywnych tkanin zasłonowych. Do ozdoby dolnej części rolety z powodzeniem można wykorzystać dekoracyjny pasek z małymi chwostami.

W aranżacjach nowoczesnych, najlepiej, aby okna były osłonięte jednobarwnymi tkaninami pozbawionymi wzorów. Niezależnie od stylu w jakim utrzymana jest przestrzeń, warto, aby materiał z którego zostanie uszyta roleta rzymska, dawał możliwość skutecznego i wygodnego zaciemnienia pokoju.

szeroka roleta rzymska w pokoju

Chcesz dowiedzieć się jakie wybrać tkaniny na rolety rzymskie? Zobacz artykuł, w którym znajdziesz kilka naszych sugestii.

Swoboda wymiany materiału i nieograniczone możliwości dekoracyjne

To co odróżnia rolety rzymskie od innych typów rolet, to możliwość szybkiego zastąpienia jednego materiału, innym. Zdjęcie tkaniny z mechanizmu i ponowne założenie jej na rolecie nie wymaga fachowej wiedzy i możesz dokonać tego dosłownie w każdym momencie.

W odróżnieniu od zwykłych rolet wewnętrznych, w których wymiana materiału jest niezwykle trudna (lub niemożliwa), zdjęcie odszytej tkaniny dekoracyjnej z kasety rolety rzymskiej jest łatwe. Warto podkreślić, że regulację lub naprawę można wykonać szybko i wystarczy do tego jedynie wkrętak krzyżowy.

Wymiana materiału przebiega sprawnie, ponieważ nie jest on przytwierdzony na stałe do kasety mechanizmu, a jedynie połączony jest z nim rzepem.

Aby zdjąć materiał rolety rzymskiej wystarczy:

  1. rozwiązać sznurki, które są zamocowane do dolnych oczek rolety
  2. odczepić rzep, przy pomocy którego materiał połączony jest z kasetą

Łatwość wymiany sprawia, że nad wyraz szybko możesz dostosować kolor materiału do aktualnego wystroju wnętrza (np. nowy materiał na roletę zawieszoną w kuchni „na wiosnę”).

Rolety rzymskie można zamontować w ścianę, sufit lub na ramie okna

Niewątpliwym atutem przemawiającym za wyborem rolet rzymskich jest również duża swoboda przy wyborze miejsca montażu. W zależności od potrzeb, mechanizm można przymocować do ściany, sufitu lub na ramie okna.

Warto zwrócić uwagę, że rolety rzymskie po zamontowaniu nie zajmują wiele miejsca. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z ograniczoną ilością miejsca w okolicy okna. Z uwagi na to, że można je zamontować tak, że przylegają do ściany, a nawet w środku wnęki okiennej, zdecydowanie pomagają zaoszczędzić powierzchnię użytkową.

Chcesz dowiedzieć się jak więcej o możliwościach montażu rolet rzymskich? Interesuje Cię jak zdjąć materiał z mechanizmu i wymienić go na nowy? Szerzej zagadnienie zostało omówione w poście opisującym jak zamontować roletę rzymską?

okno balkonowe ozdobione roletami rzymskimi

Wygodna obsługa

Wymieniając kolejne zalety rolet rzymskich, koniecznie należy podkreślić, że cechują się prostą i wygodną obsługą. Materiał przymocowany jest do kasety rolety na rzep i podnoszony jest za pomocą płynnie działającego mechanizmu koralikowego (można wybrać stronę, po której będzie umiejscowiony).

Sterowanie umożliwia podnoszenie i opuszczanie materiału, który układa się w szerokie, eleganckie fałdy. Roletę można zatrzymać w dowolnym miejscu, na takiej wysokości, jaka będzie dla Państwa odpowiednia. Dobra praca i lekkie zwijanie wynika z faktu, że mechanizm łańcuszkowy jest precyzyjny i wykonany z dobrej jakości materiałów.

Kaseta wraz z znajdującymi się w niej bębenkami (szpulkami) tworzą solidną konstrukcję, która świetnie sprawdza się nawet podczas wieloletniej pracy. System rolety działa sprawnie, dlatego rozwiązanie to zastąpiło wcześniej stosowane, bardziej awaryjne i kłopotliwe w obsłudze mechanizmy sznurkowe.

Warto zauważyć, że rozpowszechniły się również wygodne w obsłudze mechanizmy z napędem elektrycznym. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku rolet sterowanych łańcuszkiem.

roleta rzymska w niebieskie kwiaty śrem

Szyjemy rolety rzymskie proste i efektowne

Dzięki doskonałym walorom ozdobnym proste rolety rzymskie są interesującą propozycją na okna w każdym z domowych pomieszczeń. Szyjemy je z różnego typu tkanin, dlatego w zależności od potrzeb i preferencji bez kłopotu znajdziemy taką, która będzie odpowiednia do stylu w jakim urządzone jest Państwa wnętrze.

Materiały, z których szyjemy efektowne rolety rzymskie różnią się nie tylko kolorem i fakturą, ale również grubością i przepuszczalnością światła. W salonie, gdzie szczególną uwagę zwracamy na walory dekoracyjne, subtelną ozdobą okna będą rolety rzymskie wykonane z delikatnych, zwiewnych firanek. Bez wątpienia znakomicie uzupełnią aranżację pomieszczenia, a dodatkowo przyjemnie rozproszą wpadające z zewnątrz światło.

Zupełnie innym kryterium powinni się Państwo kierować podczas wyboru materiału na roletą rzymską do sypialni. W tej sytuacji, gdy zależy wam na dyskrecji i chcecie, aby okno było całkowicie osłonięte, koniecznie należy użyć materiałów zaciemniających takich jak blackout lub dimout.

Komfortowy wypoczynek będzie możliwy, ponieważ rolety rzymskie szyjemy z tkanin zapewniających dyskrecję. Obok zasłon są najlepszym sposobem na szybkie i wygodne zacienienie pokoju.

Z powodzeniem można zawiesić również rolety rzymskie na oknie w kuchni. Niezależnie od jego wielkości i ograniczeń w postaci szafek kuchennych, są wartościowym akcentem dekoracyjnym, a dodatkowo delikatnie podniesione do góry, nie utrudniają pracy podczas przygotowania posiłków lub zmywania.

Prostota rolet rzymskich znakomicie wpisuje się również w klimat pomieszczeń takich jak biura, recepcje a także gabinety. Są minimalistyczne, nie rzucają się w oczy, a w razie potrzeby doskonale zasłonią całą wnękę okna.

roleta rzymska na balkonowym oknie w salonie środa wlkp

Rolety rzymskie stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych firan i zasłon. Poprzez wygodne podnoszenie i opuszczanie materiału, nie tylko zapewnią Państwo sobie dyskrecję we wnętrzu, ale jednocześnie z łatwością zapanujecie nad nadmiarem promieni słonecznych wpadających przez okno.

Są dekoracją same w sobie, a dodatkowo mogą być jednym z elementów składających się w całościowy wystrój okna. Ozdobna roleta uszyta z przepuszczającej światło firanki, może być zamontowana na ścianie lub suficie i to niezależnie od karniszy, na których zawieszone są zasłony. Połączenie rolety rzymskiej w komplecie z zasłonami tworzy oryginalną, robiącą znakomite wrażenie kompozycję.

Poszukują Państwo osłon okiennych, które będą miały funkcjonalność zwykłej rolety, a zarazem staną się ładną dla oka dekoracją we wnętrzu? Szyte rolety rzymskie na wymiar to bardzo dobra propozycja. Pomożemy w wyborze tkaniny, która będzie dopasowana do stylu wnętrza oraz przygotujemy je na odpowiedni rozmiar.

rolety rzymskie Gostyń

Zachęcamy do kontaktu – zadzwoń lub napisz email:

Tel. +48 888 033 133

Email: sklep[małpa]firanki.info

Pomiary i doradztwo w obrębie miast:
Rolety rzymskie Śrem
Rolety rzymskie Środa Wlkp
Rolety rzymskie Gostyń
Rolety rzymskie Września
Rolety rzymskie Krotoszyn

Zapraszamy również do odwiedzenia naszego sklepu, który mieści się w Jarocinie ul. Św. Ducha 88.

Jeśli zainteresował Państwa temat rolet rzymskich i chcecie zobaczyć inne dekoracje okienne uszyte w naszej firmie, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia kolejnych stron.

galeria firan

Galeria firan

Zobacz realizacje firan i zasłon, które powstały w naszej pracowni.

system Wave

System Wave

Podobają Ci się zasłony i firanki uformowane w głębokie, regularne fale? Poznaj sekrety systemu Wave.