System wave firany i zasłony

Firany i zasłony system Wave, system fala, to od kilku sezonów jedna z najbardziej poszukiwanych dekoracji okna. Do sukcesu tego rozwiązania przyczyniły się efektownie prezentujące się tkaniny, które zawieszone na karniszu, układają się w głębokie i regularne fałdki. Znalazły uznanie i natychmiast podbiły serca wszystkich tych, którzy dbają o swoje cztery kąty.

Firany uszyte na taśmie falistej i zasłony wave to rodzaj ozdoby okna, który stał się prawdziwym hitem. Dzięki stale rosnącej popularności natychmiast zwrócił uwagę dekoratorów i projektantów wnętrz. Dostrzegli oni nieograniczone możliwości aranżacyjne firan system wave i docenili świetny efekt rewelacyjnie pofalowanych zasłon.


W porównaniu z klasycznie umarszczonymi materiałami, zasadnicza różnica polega na tworzących się pięknych falach, które uzyskujemy po zawieszeniu tkaniny na karniszu.

System wave – firany i zasłony ułożone w głębokie fale

Jak działa system wave?

Aby odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę jest i na czym polega system wave w pierwszej kolejności koniecznie należy ustalić jakie akcesoria są niezbędne, aby materiał ułożył się w powtarzające się, głębokie fale.

Uzyskanie takiego efektu jest łatwe i wygodne dzięki elementom:


• 1. doszytej do materiału taśmie wave
• 2. umieszczonym w listwie karnisza ślizgom połączonym sznurkiem
• 3. haczykom ślimak, które są wpięte w taśmę

Co to jest taśma wave?

Taśma wave, którą wszywa się w firanę lub materiał zasłonowy, to transparentna taśma o szerokości 8cm. Jej zadanie polega na usztywnieniu górnej części tkaniny, co umożliwia formowanie jej w głębokie fale. Charakterystyczną cechą taśmy wave są równomiernie rozmieszczone kieszonki, torebki w miejsce których należy wsunąć haki ślimaki.


Sekretem doskonałych fałd jest rozmieszczenie agrafek w taśmie w regularnych odstępach (np. co 10cm). Ilość odstępów między ślimakami jest wyliczona według ustalonej głębokości fal – może być płytsza, delikatna lub dość głęboko bardzo upraszcza wieszanie. Jest elastyczna, choć nieco sztywniejsza w porównaniu z innymi taśmami.

Do czego służy sznurek wave?

Sznurek system wave, czyli obrotowe rolki połączone są w ciągu, to najbardziej rozpoznawalna część tego systemu. Ślizgi z oczkiem, które należy wsunąć w listwę karnisza, rozmieszczone są w równomiernych odstępach 6cm lub 8cm.


Sznurek jest szkieletem, który utrzymuje dystans między suwakami. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia wieszanie materiału, ponieważ układ jest z góry ustalony. Zasada jest prosta – na każde oczko przypada dokładnie jedna agrafka.


O wygodzie zastosowania sznurka wave niech świadczy fakt, że gdy tylko zamocujemy agrafki zasłony w oczkach, natychmiast materiał ułoży się w fale. Swobodnie możemy przesuwać materiał zasłony, bez obawy o utratę efektu. Sznurek zapewnia doskonałe fale, które po zsunięciu materiału zawsze wrócą do takiego samego znakomitego wyglądu.

Taśma wave doszyta do firany lub zasłony usztywnia materiał, dzięki czemu z łatwością tworzą się powtarzalne fałdki. Ślizgi obrotowe ze sznurkiem sprawiają, że dekoracja płynnie porusza się na całej szerokości karnisza. Nie będzie problemów z „zacinaniem” nawet na łukach i narożnikach.


Podstawowe części potrzebne do stworzenia systemu wave uzupełniają haki typ ślimak. Te drobne agrafki są ważnym elementem łączącym materiał z karniszem. Wsunięte w kieszonki taśmy falistej, umożliwiają powieszenie dekoracji na karniszu. Ślimaki z łatwością wpinają się w oczka taśmy wave.

Koniecznie należy zwrócić uwagę, aby haki były należycie wpięte w taśmę wave. Gwarancją optymalnego efektu pięknie ułożonych fal, jest umieszczenie haczyków w takich samych odstępach (na zdjęciu dystans to 10cm).

Za co lubimy system wave?

Pięknie ubrane okno to powód do dumy, każdej Pani domu. Zachwycają szczególnie te firany i zasłony, które układają się w równe, idealne fale. Jeszcze niedawno uzyskanie takiego efektu możliwe było tylko poprzez żmudne, ręczne układanie fałdek. Obecnie efekt pięknie układających się fal materiału, możliwy jest do osiągnięcia poprzez zastosowanie systemu wave.


Warto podkreślić, że wieszanie firan i zasłon przy wykorzystaniu systemu wave jest łatwe i schematyczne. Osiągnięcie niespotykanego dotąd efektu idealnych fałd na oknie, jest na wyciągnięcie ręki. Zamocowane w taśmie agrafki ślimaki wystarczy wpiąć w umieszczone w listwie karnisza ślizgi z oczkami. Czynność przebiega szybko i łatwa do wykonania.


Kolejnym argumentem przemawiającym za systemem wave jest wygoda w sytuacji, gdy chcemy przemieścić tkaninę w inne miejsce. Podczas przesuwania na boki, ślizgi nie zacinają się w szynie karnisza. Wykonane są tak, że obracają się w profilu i suwają się bardzo płynnie

Karnisze system wave – Jakie szyny do systemu fala?

System wave został stworzony z myślą o uzyskaniu efektu równych, systematycznie ułożonych fal. Oparty jest na ślizgach umieszczonych w szynie karnisza oraz taśmie wave z hakami ślimak. Koniecznym elementem umożliwiającym sprawne działanie systemu jest zastosowanie odpowiednich karniszy.


Dekoracja okienna wykonana w systemie fala ma swoją unikalną specyfikę. Materiał tworzy równe fałdy jeśli dekoracja zamocowana jest na ślizgach z oczkiem. Ślizgi połączone sznurkiem osadzone są w prowadnicy szyny i umożliwiają swobodne przesuwanie firany lub zasłony na boki.


To unikalne rozwiązanie można zastosować zarówno do karniszy sufitowych jak również tych montowanych w ścianę. Ważne, aby karnisz miał co najmniej jeden tor w którym zamiast klasycznych żabek umieścimy specjalny sznurek z suwakami z oczkiem.

Tematyce karniszy pod system wave został poświęcony osobny artykuł: Karnisze do systemu wave – co warto wiedzieć.

Materiał ułoży się w fale pod warunkiem, że zastosujemy profil z prowadnicą. Do najczęściej wykorzystywanych karniszy system wave należą:

 • apartamentowy karnisz szynowy montowany w ścianę (np. square line lub inny z rowkiem na suwaki / ślizgi z oczkiem)
 • profil aluminiowy montowany w sufit lub ścianę (np. szyna KS )
  • karnisz elektryczny

Dla prawidłowego działania system Wave karnisz lub szyna KS pozostanie widoczna.

Systemie Wave – podsumowanie

 1. Opis Systemu Wave: jest to innowacyjny sposób tworzenia efektownych, równomiernie ułożonych fal w firanach i zasłonach. Kluczowe elementy tego systemu to suwaki oczkowe połączone sznureczkiem, taśma wave oraz haczyki które rozmieszczone są w regularnych odstępach w taśmie (są niezbędne do zamocowania materiału na karniszu).
 2. Zalety Systemu Wave:
  • Umożliwia uzyskanie idealnych, głębokich i równomiernych fałd w tkaninach zawieszonych na karniszu
  • Suwaki połączone sznureczkiem umożliwiają łatwe wieszanie i układanie firan w pożądany sposób.
  • Idealnie sprawdza się przy karniszach sufitowych, tworząc eleganckie, faliste aranżacje.
 3. Prostota i wygoda użytkowania:
  • Wieszanie firan i zasłon przy użyciu systemu wave jest łatwe i schematyczne.
  • suwaki nie zacinają się w szynie karnisza co bardzo ułatwia przesuwanie ozdoby okiennej na boki
  • przesuwając materiał na boki (ściągając go i rozwijając na oknie) dekoracja ułoży się dokładnie w taki sam sposób

Dzięki Systemowi Wave możliwe jest uzyskanie efektownych aranżacji okiennych w sposób łatwy i wygodny dla użytkownika.

Scroll to Top