You are currently viewing Karnisz sufitowy czy ścienny, który będzie odpowiedni

Karnisz sufitowy czy ścienny, który będzie odpowiedni

Moment, w którym musimy podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego karnisza, poprzedzony jest zwykle uciążliwym remontem, lub w najlepszym wypadku, oczekiwaniem upragnionego zakończenia prac wykończeniowych we wnętrzu. Na pozór sprawa wydaje się prosta, wystarczy zdecydować, czy będzie pasował w pokoju tradycyjny karnisz z drążkiem montowany w ścianie, czy lepiej, użyć szynę z żabkami, która będzie dokręcona do sufitu. Często jednak wyboru dokonujemy bez głębszych przemyśleń, a w zależności od tego który karnisz zamontujemy, efekt dekoracji okiennej będzie inny.

Tymczasem, jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych niedogodności, należy rozważyć kilka istotnych czynników. Musimy uwzględnić styl w jakim urządzone jest wnętrze, a także wielkość i umiejscowienie okien. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy planujemy zasłaniać okno, czy na zamontowanym karniszu zawisną tkaniny, które będą spełniły wyłącznie rolę dekoracji. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest karnisz, a także na jego trwałość i łatwość w montażu.

Gdzie lepiej wygląda karnisz montowany w ścianie?

Pierwszym krokiem, który pomoże w podjęciu decyzji, na który rodzaj karnisza się zdecydować, jest dopasowanie go do stylu i charakteru wnętrza. Wybór jest duży, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów karniszy, a każdy model ma inny wygląd, inną funkcjonalność i kolor.

Do wnętrza urządzonego stylowo i glamour doskonałą propozycją jest klasyczny karnisz drewniany lub bardziej ozdobny montowany w ścianie, metalowy karnisz z efektownymi końcówkami. Jest dodatkowym elementem wystroju, a gdy zawisną na nim firanki i zasłony, tworzy z nimi wyjątkowo spójną całość. Dostępne są metalowe rurki o przekroju 16mm, 19mm oraz 25mm, oraz profile kwadro 20mm.

Karnisz ścienny może być używany do zmiany proporcji wertykalnych (pionowych) w pomieszczeniu. Jeśli sufit jest zbyt wysoki, a wnętrze wydaje się zbyt puste, wystarczy zawiesić go na ścianie nie pod sufitem, a nieco niżej. Zawieszone na nim zasłony wizualnie obniżą wysokość pomieszczenia, nadając mu bardziej harmonijne proporcje. Sprawdzi się w każdym pokoju i to uniwersalność karniszy montowanych w ścianę uznawana jest za ich największą zaletę.

Do jakiego wnętrza pasuje karnisz sufitowy?

Do wnętrza zaaranżowanego nowocześnie najczęściej stosowane są karnisze sufitowe. Jeszcze niedawno sporą popularnością cieszyły się szerokie, jedno lub dwu torowe listwy z tworzywa PCV. W chwili obecnej ustąpiły miejsca zgrabniejszym, zdecydowanie łatwiejszym w montażu, aluminiowym szynom sufitowym KS. Mocowane w suficie przy pomocy wygodnych uchwytów „klik”, znakomicie odnajdują się w minimalistycznym stylu. Przekonują swoją lekkością, mają prostą formę i dobrze się ukrywają, gdy w suficie jest wnęka lub dodatkowa zabudowa. Są estetyczne, funkcjonalne i dzięki nim możliwe jest wieszanie najbardziej aktualnych i modnych dekoracji (System Wave, czyli ślizgi z oczkiem połączone sznurkiem). Wykorzystanie karnisza sufitowego jest korzystne, ponieważ tkaniny zwisające od samej góry pomieszczenia optycznie je powiększają, po drugie profil szynowy dyskretnie kamufluje haczyki potrzebne do zawieszenia zasłon i firan.

Potrzebujesz więcej informacji na temat karniszy szyn sufitowych lub karniszy montowanych w ścianie? W sklepie z firanami i zasłonami w Jarocinie ul. Św. Ducha 88 podpowiemy, który system wieszania dekoracji okiennych sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Wykorzystaj naszą wiedzę – napisz lub zadzwoń:

email: sklep@firanki.info
tel. +48 784 200 200

Szerokość karnisza jak odpowiednio dopasować do okna?

Karnisz pozwala na zawieszenie firan i zasłon o bogatych wzorach, kolorach i fakturach, które staną się atrakcyjnym akcentem w przestrzeni. Może być również wykorzystany do innych elementów dekoracyjnych, takich jak lambrekiny czy ozdobne panele. Przed wyborem karnisza ważne jest uwzględnienie rozmiarów okna, do którego ma być zamontowany. Jego szerokość powinna być odpowiednio dopasowana, aby w pełni objąć całą przestrzeń okienną. Karnisz powinien wystawać poza ramę okna, aby materiał zasłony nie wchodził w przestrzeń okna – nie blokujesz w ten sposób dostępu światła słonecznego, ponieważ materiał mieści się po boku okna, na ścianie.

Karnisz do małego pokoju

Jeśli pokój nie jest duży i znajdujące się tutaj okno osadzone jest na środku ściany (występuje symetria, po obu stronach okna jest taka sama szerokość ściany), dobrze sprawdzi się zarówno montaż karnisza ściennego, jak i zastosowanie szyny sufitowej.

Jeśli chcemy, aby w pomieszczeniu zasłony i firanka nie przytłaczały zbyt dużą ilością tkanin i były zachowane dobre proporcje, zdecydowanie powinniśmy rozważyć montaż tego pierwszego. Karnisz wkręcony w ścianę wystający 25cm poza wnękę okna, jest ograniczeniem dla przestrzeni do dekoracji. W ten sposób ubrane okno staje się wartościowym elementem wystroju wnętrza, ale nie wiodącym.

W małym pokoju karnisz sufitowy szyna najlepiej, aby został zamontowany na całej szerokości ściany. W ten sposób otwiera się możliwość dekorowania materiałami okna i muru, nawet jeśli nie jest ono osadzone symetrycznie. Znakomicie sprawdzi się w sypialni, a także pokoju gościnnym, gdzie tekstylia tworzą miłą atmosferę i są bardzo dobrze odbierane.

Karnisz sufitowy najlepsze rozwiązanie do dużego pokoju

Duże pomieszczenie z dużym oknem może mieć potencjał do stworzenia imponującej, robiącej wrażenie aranżacji. Zwłaszcza tutaj doskonałym rozwiązaniem jest montaż karnisza do sufitu, który umożliwia zawieszenie długich zasłon, sięgających od samej góry pokoju do podłogi. To wizualnie wydłuża i poszerza okno, tym samym podkreśla jego wielkość, nadając pomieszczeniu wrażenie elegancji i przestronności.

Karnisze sufitowe najlepiej stosować w przypadku szerokich okien z wieloma skrzydłami, ponieważ posiadają znaczną zaletę, jaką jest możliwość prowadzenia profili szyny w długich odcinkach (można je montować nawet na szerokości kilkunastu metrów i wygodnie łączyć w narożnikach). Zdecydowanie pozwala to na płynne i jednolite zawieszenie zasłon i firan na całej długości okna oraz ściany. Ta cecha umożliwia precyzyjne dopasowanie i harmonijne wykończenie większych przestrzeni, zapewniając estetyczny i spójny efekt wizualny dużego pokoju.

W dużym pokoju można również zamontować karnisz montowany do ściany, jednak sugeruję, aby w tym wypadku zdecydować się na taki system, który umożliwia swobodne przesuwanie dekoracji zasłon i firan na boki. Jest to szczególnie ważne, kiedy okno służy jako wyjście na taras. Jeśli zastosujemy klasyczny karnisz rurkowy wyposażony w kółka z żabkami, wsporniki będą ograniczały i blokowały przemieszczanie tkanin na boki. W mojej ocenie montaż karnisza ściennego sprawdzi się jedynie tam, gdzie zamontowanie szyny sufitowej jest bardzo utrudnione.

Dodaj komentarz