Karnisz sufitowy czy ścienny, który będzie odpowiedni

Moment, w którym musimy podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego karnisza, poprzedzony jest zwykle uciążliwym remontem, lub w najlepszym wypadku, oczekiwaniem upragnionego zakończenia prac wykończeniowych we wnętrzu. Na pozór sprawa wydaje się prosta, wystarczy zdecydować, czy w pokoju będzie pasował tradycyjny karnisz z drążkiem montowany w ścianie, czy lepiej wybrać szynę aluminiową, która będzie dokręcona do sufitu. Często jednak wyboru dokonujemy bez głębszych przemyśleń, a w zależności od tego który karnisz zamontujemy, efekt dekoracji okiennej będzie inny.


Tymczasem, jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych niedogodności, należy rozważyć kilka istotnych czynników. Musimy uwzględnić styl w jakim urządzone jest wnętrze, a także wielkość i umiejscowienie okien. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy planujemy zasłaniać okno, czy na zamontowanym karniszu zawisną tkaniny, które będą spełniły wyłącznie rolę dekoracji. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest karnisz, a także na jego nośność i łatwość w montażu.

Gdzie lepiej wygląda karnisz montowany w ścianie?

Pierwszym krokiem, który pomoże w podjęciu decyzji, na który rodzaj karnisza się zdecydować, jest dopasowanie go do stylu i charakteru wnętrza. Wybór jest duży, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów karniszy, a każdy model ma inny wygląd, inną funkcjonalność i kolor.


Do wnętrza urządzonego stylowo i glamour doskonałą propozycją jest klasyczny karnisz drewniany lub bardziej ozdobny montowany w ścianie, metalowy karnisz z efektownymi końcówkami. Jest dodatkowym elementem wystroju, a gdy zawisną na nim firanki i zasłony, tworzy z nimi wyjątkowo spójną całość.

  Tabela: Karnisze Metalowe Montowane w Ścianie

  Typ KarniszaPrzekrój RurkiPrzekątna Profilu Kwadratowego
  Metalowe rurki16 mm
  Metalowe rurki19 mm
  Metalowe rurki25 mm
  Profil metalowy20 mm

  Plus – na karniszu montowanym w ścianę zawiesisz zasłony z przelotkami

  Na karniszu montowanym w ścianę, w przeciwieństwie do karnisza sufitowego, istnieje możliwość zawieszenia zasłon na przelotkach. Jest to rozwiązanie wyjątkowo ładne dla oka i wygodne w użyciu. Ozdobne koła są cenionym dodatkiem, który rewelacyjnie prezentuje się we wnętrzu, a tkanina układa się w unikalne, głębokie fale.

  Plus – karnisz ścienny można zawiesić na każdej wysokości

  Karnisz ścienny można zamontować na dowolnej wysokości, dzięki czemu może być używany do zmiany proporcji wertykalnych (pionowych) w pomieszczeniu. Jeśli sufit jest zbyt wysoki, a wnętrze wydaje się zbyt puste, wystarczy zawiesić go na ścianie nie pod sufitem, a nieco niżej. Zawieszone na nim zasłony wizualnie obniżą wysokość pomieszczenia, nadając mu bardziej harmonijne proporcje. Sprawdzi się w każdym pokoju i to uniwersalność karniszy montowanych w ścianę uznawana jest za ich największą zaletę.

  Minus – Podpory utrudniają przesuwanie tkanin na boki

  Gdy karnisz metalowy jest zamocowany w ścianie, może wystąpić ograniczenie swobodnego przesuwania materiałów na boki. Ten problem wynika z zamontowania karnisza za pomocą wsporników, które blokują ruch kółek z żabką. W efekcie materiały, takie jak zasłony czy firanki, nie mogą być łatwo przesuwane wzdłuż karnisza, co utrudnia regulację oświetlenia i prywatności w pomieszczeniu. W takiej sytuacji konieczne może być wymiana karnisza rurkowego na inny rodzaj.

  Do jakiego wnętrza pasuje karnisz sufitowy?

  Do wnętrza zaaranżowanego nowocześnie najczęściej stosowane są karnisze sufitowe. Jeszcze niedawno sporą popularnością cieszyły się szerokie, jedno lub dwu torowe listwy z tworzywa PCV. W chwili obecnej ustąpiły miejsca zgrabniejszym, zdecydowanie łatwiejszym w montażu, aluminiowym szynom sufitowym KS.

  Mocowane w suficie przy pomocy wygodnych uchwytów „klik”, znakomicie odnajdują się w minimalistycznym stylu. Przekonują swoją lekkością, mają prostą formę i dobrze się ukrywają, gdy w suficie jest wnęka lub dodatkowa zabudowa. Są estetyczne, funkcjonalne i dzięki nim możliwe jest wieszanie najbardziej aktualnych i modnych dekoracji (System Wave, czyli ślizgi z oczkiem połączone sznurkiem).

  Wykorzystanie karnisza sufitowego jest korzystne, ponieważ tkaniny zwisające od samej góry pomieszczenia optycznie je powiększają, po drugie profil szynowy dyskretnie kamufluje haczyki potrzebne do zawieszenia zasłon i firan.

  Scroll to Top