Firany gotowe zalety o których warto wspomnieć

Firany gotowe to modne ozdoby okienne, które są wykonane z gładkich lub haftowanych tkanin dekoracyjnych. Do ich produkcji wykorzystywane są materiały, które różnią się fakturą i grubością, a co za tym idzie, mają inną przepuszczalność światła.

Sporą zaletą firan gotowych jest fakt, że dostępne są wielu wariantach. Z łatwością znajdą Państwo odpowiedni model do waszego wnętrza, ponieważ produkowane są w bardzo wielu rozmiarach i fasonach. Bez wątpienia wybór uszytych na gotowo firanek jest ogromny. Charakteryzują się tym, że dzięki wszytej taśmie i estetycznie podwiniętych bokach tkaniny, nie wymagają dalszej obróbki krawieckiej. Gotową firanę wystarczy wyprasować i natychmiast można wieszać ją na karniszu.

Zalety firan gotowych

Firany gotowe mają kilka zalet, które decydują o ich popularności.

Firany gotowe dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów

Firany gotowe dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, co ułatwia ich dopasowanie do Państwa preferencji i wystroju pokoju. Znajdziecie modele firan sięgających do parapetu oraz długie, które będą pasowały na okna balkonowe. Najczęściej preferowane są firany o długości 160cm (w tym wypadku jest to klasyczny wymiar, gdzie firanki nie zakrywają kaloryfera) lub sięgające do podłogi firany na 250cm (jest to standardowy wymiar dla długich firan).

Firany gotowe różnią się również szerokością. W zależności od rozmiarów okna (lub karnisza) i sposobu upięcia materiału, szerokość konkretnego modelu będzie inna. Kilkanaście lat temu, gdy królowały gęste wzory firan żakardowych, podstawowe marszczenie kształtowało się w proporcji 1:1,5 (przykład: 2 metry karnisz – 3 metry grubej firany).

Obecnie, gdy firanki gotowe szyte są z delikatnych tkanin, stosuje się zdecydowanie większe marszczenie. Przyjmuje się, aby materiału było minimum dwa razy więcej w stosunku do szerokości karnisza ( np. karnisz o szerokości 200cm – firana 400cm).

Odrębną kategorią są niewątpliwie firany gotowe panele, roletki i ażury. W tym wypadku materiał i rozciągnięty jest na prosto i zdobią go jedynie poprzeczne fałdki i ozdobne wykończenia w postaci kryształków lub frędzli. Jeśli poszukują Państwo fasonu, gdzie materiał firanki będzie przygotowany na prosto, warto pamiętać o dokładnym pomiarze okna.

Niewątpliwym atutem firan gotowych jest możliwość ich fantazyjnego upięcia na wiele różnych sposobów. Obok zwisających na prosto, tradycyjnie zmarszczonych firan, jednymi z najbardziej popularnych dekoracji są firanki składające się z dwóch lub więcej elementów. Uznanym modelem słynącym z wspaniałego efektu na oknie są firany gotowe upinane na boki (koniecznie przeczytaj artykuł w którym zamieściliśmy więcej informacji na ten temat).

Inną wersją upięcia jest firana gotowa kokon. W tym wypadku każda z części tkaniny złapana jest ozdobną obejmą lub wykonaną z drewna klamrą. Obręcze, którymi chwycona jest firanka, można umieścić na różnych wysokościach co dodatkowo zmieni efekt. Najczęściej wybierane są firanki z dwoma lub trzema kokonami, choć wszystko jest uzależnione od wielkości okna, ponieważ jeśli karnisz jest szeroki może być ich więcej.

Kolejnym wariantem fantazyjnego upięcia są firany gotowe wody. To jedyne w swoim rodzaju ozdoby, które należą do najbardziej niesztampowych dekoracji okiennych. Po zawieszeniu na karniszu materiał układa się w regularne fale, które przypominają te tworzące się na tafli jeziora. Charakterystyczne fałdy rozchodzą się od miejsca zaczepienia materiału na karniszu ku dołowi. Pojawia się w ten sposób ładna dla oka, regularna fala. Boki gotowej firany wody mogą sięgać do parapetu, choć często spotykane są również krótsze, obszyte atłasową lamówką skosy.


To nie jedyne dostępne wersje, ponieważ możliwych kombinacji fantazyjnych upięć jest więcej. Wyobraźnia kreatywnych krawcowych jest nieograniczona, dlatego w zależności od mody ciągle pojawiają się nowe, eleganckie modele.

Tanie firany gotowe – produkowane w dużej ilości

Powszechnie uważa się, że największą zaletą firan gotowych jest ich niska cena. Przybliżmy zatem czy i dlaczego firany gotowe są tanie. Firany gotowe w większości mają standardowe wymiary oraz wzory, a to ułatwia ich produkcję. Przygotowuje się je według określonego schematu, dzięki czemu do ich wytworzenia wykorzystuje się specjalistyczne maszyny.

Noże do cięcia tkanin, maszyny do szycia i hafciarki przyśpieszają masową produkcję, co umożliwia szybkie i efektywne wykonanie dużej liczby gotowych firan. Produkcja ustawiona jest według przyjętego standardu, a to pozwala na osiągnięcie niższych kosztów wytworzenia. Firany gotowe mogą być tańsze w porównaniu z firankami szytymi na zamówienie, ale należy pamiętać o tym, że dostępne są jedynie w ograniczonej ilości rozmiarów.

Jakie zalety mają firany gotowe – podsumowanie

Podsumowując, firany gotowe są dobrym wyborem dla osób, które chcą szybko i łatwo wyposażyć swoje okna w efektowne dekoracje, bez konieczności dodatkowej obróbki. W większości przypadków są one wykonane z tkanin syntetycznych, takich jak poliester lub mieszanki poliestru i bawełny. Woal, organza lub batyst są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Gotowe firany dostępne w różnych rozmiarach, wykonane zarówno z gładkich materiałów jak również z bogatymi, haftowanymi zdobieniami. Stwarzają duże możliwości dekoracyjne, ponieważ można je upiąć na różne sposoby. Wykonywane są w dużych ilościach co znacząco obniża ich cenę. W zależności od upodobań, bez trudu dopasują Państwo odpowiedni wzór i model do rozmiaru okna i stylu panującego we wnętrzu.

Firany gotowe w szerokiej gamie rozmiarów znajdziesz w naszym Salonie Firan w Jarocinie ul. Św. Ducha 88. Prowadzimy sprzedaż firan gotowych żakardowych, z woalu i organzy.

Zadzwoń: +48 784 200 200
Napisz email: sklep@firanki.info

Scroll to Top